BASINDA BİZ

SGK’ya açtığı davayı kazandı

SGK’ya açtığı davayı kazandı İZMİR’in Gaziemir İlçesi’nde yaşayan Bayise Çakmak, emekli olabilmek için eksik 1 gün nedeniyle iki kez prim yatırmasına rağmen, bunun toplam günlerine eklenmemesi yüzünden emekli olamayınca, avukatı Erdal Durak aracılığıyla Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) açtığı davayı kazandı.

http://www.dha.com.tr/sgkya-actigi-davayi-kazandi_421004.html

Bahri KARATAŞ/İZMİR, (DHA) 31.01.2013 12:13

1989 yılından 2002’ye kadar farklı işyerlerinde çalışan, 2002-2008 yılları arasında SSK’da toplam 3 bin 269 pirim günü bulunan Bayise Çakmak, 2008 yılında değişen yasa kapsamında, bu tarihten itibaren isteğe bağlı Bağ-Kur’lu olarak primlerini yatırmaya devam etti. 30 Ekim 2009 tarihinde SGK’ya başvurarak, günlerinin toplanmasını istedi, tamamlamış ise sigortasını kapatıp emeklilik için öngörülen yaşı beklemek talebinde bulundu. Kurum görevlisi memur, sigortasını kapatabilmesi ve emekli olabilmesi için gerekli olan 3 bin 600 günden 1 gün eksiği bulunduğunu, bu 1 günlük eksik nedeniyle 87 lira yatırması gerektiğini bildirdi. İddiaya göre görevli memur, bu parayı yatırması halinde 1 ay kazanacağını, sigortasını ancak bu ödemeyi yaptıktan sonra kapatabileceğini söyledi. Bunun üzerine Çakmak aynı gün parayı yatırarak makbuzu kuruma teslim etti. Birkaç gün sonra kuruma gittiğinde, görevli memurun bilgisayar üzerinden günlerine bakarak, 29 gün fazlasının olduğunu, sigortasını kapatabileceğini söylemesi üzerine Bayise Çakmak, emeklilik dilekçesini vererek emeklilik yaşını beklemeye başladı.GÜNÜ İŞLENMEDİDavacı Çakmak, yaklaşık 1 yıl sonra, emekli olup olamayacağını öğrenmek için kuruma başvurduğunda yetkililerinden yine aynı şekilde, 1 gün eksiğinin olduğu, bunun karşılığı olarak 7.79 TL yatırması halinde emekli olabileceği yanıtını aldı. Bu parayı da yatıran Çakmak, emeklilik yaşı için gerekli olan 50 yaşının dolduğu Ocak 2012 tarihinde, emeklilik dilekçesiyle başvuruda bulundu. Kurumdan 2 ay sonra gelen cevapta, Çakmak’ın yaşı doldurmasına rağmen, yine 1 gün eksiğinin bulunduğu belirtilerek, emeklilik talebi reddedildi.

DAVA AÇTI

Bayise Çakmak, eksik 1 gün için iki kez para yatırmasına rağmen kurum hatasından veya yanlış uygulamalardan dolayı bunun kayıtlara prim günü olarak işlenmemesi üzerine yargıya başvurdu. Kurumun usule ve yasaya aykırı olduğunu belirttiği bu işleminin iptali, yatırdığı paraların prim gün sayısına eklenmesi, emekli aylıklarının emekliliği hak ediş tarihinden itibaren yasal faiziyle birlikte kurumdan tahsil edilmesi talebiyle dava açtı.
İzmir 6’ıncı İş Mahkemesi Hakimi Ayşe Yeşim Akçelik, davacı Bayise Çakmak’ın emeklilik için başvurduğu tarihi takip eden aybaşı olan 1 Şubat 2012 tarihi itibariyle emekliliğe hak kazandığına, emekli aylıklarının her biri için hakkın doğduğu tarihinden itibaren işleyecek yasal faizi ile birlikte kurumdan alınarak davacıya verilmesine, davacının avukat ücreti ve mahkeme masrafının da kurumdan tahsil edilmesine karar verdi.

EMSAL KARAR

Davacı Bayise Çakmak’ın vekili Avukat Erdal Durak, yatırılan fazla paranın iadesini öneren kuruma itiraz ederek, müvekkilin en az 1 yıllık kaybının önüne geçildiğini belirtti. Bu yönüyle davanın Türkiye’de bir ilk olduğunu belirten Durak, kararın emsal niteliği taşıdığını ve bu tür davaları olan kişilerin önünün açılmış olduğunu söyledi.